Tipy na výlet

Příbor - rodiště Sigmunda Freuda

Penzion U Čápa se nachází v městečku Příbor, které je nejstarším městem okresu Nový Jičín. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1251 v listině markraběte moravského Přemysla, budoucího českého krále Přemysla Otakara II. Příbor byl od prvopočátku významným správním, hospodářským a kulturním centrem celého okolí. Již v roce 1292 je jmenován jako městečko a v roce 1294 jako město.

Za shlédnutí zde stojí městská památková rezervace, která zahrnuje téměř šedesát staveb na náměstí a jeho bezprostředním okolí, piaristickou kolej s muzeem a rodný dům  Sigmunda Freuda, světoznámého zakladatele psychoanalýzy, se stálou expozicí.

Cykloturistika

Příborem a v jeho blízkém okolí vede několik cyklostezek, jedna dokonce kolem penzionu a nedaleké Restaurace u Čápa. Přímo v restauraci pak poskytujeme cyklistům služby infocentra s nabídkou map, cyklopříslušenství a občerstvení.

Naplánujte si výlet

Na mapce jsou označena nejzajímavější místa v okolí a zároveň máte možnost si naplánovat výlet na kole, či autem.

Kopřivnice

Mladé a dynamické město, historicky spojené s výrobou slavné značky Tatra. Nachází se mezi Štramberkem, Příborem a Hukvaldy a vytvářejí pomyslnou Lašskou bránu Beskyd. Ačkoli je to území rozlohou malé, svou nabídkou je velmi pestré a bohaté. Vyznačuje se půvabnou přírodou, vzácnými památkami a turistickými zajímavostmi.

Štramberk

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“. Štramberk založil 4. prosince 1359 syn českého krále Jana Lucemburského (1296-1346), moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský (1322-1375), mladší bratr římského císaře a českého krále Karla IV. (1316-1378), povýšením podhradí na město.

Hukvaldy

Obci vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230). Je to obec, kterou proslavil hudební skladatel Leoš Janáček (1854 - 1928). Ten se v posledním roce svého života o svém rodišti vyjádřil v článku "Moje Lašsko" slovy: "Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel."

Penzion U Čápa v Příboře hodnocení